carolina
I inne dziewczyny z wysypiska śmieci

Meksyk

CAROLINA VILLEGAS to pepenadora, zbieraczka śmieci z Colonii Escalerillas w Meksyku. Ma szóstkę rodzeństwa i roczne dziecko. Cała rodzina pracuje na wysypisku. Szczęście jest wtedy, gdy znajdziesz dobre śmieci – zwykła mówić Carolina, która rzuciła szkołę, by pracować i wspierać budżet rodziny. Dzięki Fundacji UNAWEZA wróci do nauki, pomożemy Jej znaleźć pracę i zapewnić lepsze życie sobie i dziecku.
„Zostałam Pepenadorą, zbieraczką śmieci, bo czułam się odpowiedzialna za rodzinę”

Jeszcze kilka miesięcy temu Carolina postrzegała swoją szansę na lepsze życie w „dobrych śmieciach”. Przed nią nadzieja na wyrwanie się z wysypiska śmieci.

Był styczeń 2019 roku. Na potrzeby programu „KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA” dotarliśmy do Colonii Escalerillas nieopodal miasta Chimalhuacán, godzinę drogi od stolicy Meksyku. W prowizorycznej wiosce nie ma prądu, bieżącej wody, a część społeczności żyje z grzebania w śmieciach.

Wśród gór toksycznych odpadów poznaliśmy 18-letnią Carolinę. Drobna, wystraszona, raz po raz przyciskała dziecko do piersi. – Zostałam pepenadorą, zbieraczką śmieci, bo czułam się odpowiedzialna za rodzinę. Dlatego rzuciłam szkołę – opowiadała. – Na wysypisku szukamy tego, co można sprzedać, jak karton, żelazo, ubrania czy buty.

Miejscowe wysypisko śmieci leży na wzgórzu, na terenie rezerwatu przyrody. Codziennie kilkadziesiąt ciężarówek przywozi odpady z całej okolicy. Smród wykręca nosy, lepki wiatr niesie zarazki na wzgórze naprzeciwko, gdzie miejscowa fundacja Utopia prowadzi warsztaty edukacyjne i sportowe dla dzieci.

Kiedy Martyna rzuciła pomysł, by pomóc Carolinie ta tylko spuściła oczy. Kilka miesięcy potem zaczęliśmy pracę nad tym, by zrealizować Jej marzenia.

Nie są wygórowane. – Wyuczyć się zawodu. Przywozić dużo jedzenia moim braciom i synkowi. Zamienić smród wysypiska na zapach salonu piękności, marzę, żeby pracować jako kosmetyczka i fryzjerka. Przestać martwić się, że zarazki dopadną moje dziecko. Sprawić, byśmy stali się czyści, żeby nikt nie śmiał się z naszego wyglądu i sposobu zarabiania na życie – wymienia Carolina.

Jesienią dzięki wsparciu Fundacji UNAWEZA Carolina rozpocznie pięciomodułowy kurs stylizacji. Będzie uczyła się m.in. fryzjerstwa, makijażu, pedicure, wizażu dla pań młodych i solenizantek świętujących hucznie obchodzone w Meksyku 15. urodziny.

W ramach programu pomocy, dzięki któremu opłacimy czesne za szkołę, Carolina będzie mogła skorzystać też ze środków na transport oraz stypendium, które pozwoli jej na utrzymanie siebie i dziecko bez konieczności pracy na wysypisku.

To jedyny warunek pomocy ze strony UNAWEZA: Carolina ma poświęcić się nauce, wyuczeniu zawodu i opiece nad małym dzieckiem.

Dzięki Waszemu wsparciu Fundacja UNAWEZA może otoczyć opieką Carolinę, a w przyszłości pozostałe Kobiety pracujące na wysypisku śmieci w Colonia Escalerillas.

RAZEM MOŻEMY DAĆ JEJ SKRZYDŁA!

Inne bohaterki
Kabula
Dzieci z wysypiska śmieci
Kobiety - ofiary handlu ludźmi
Dołącz do newslettera

Administratorem danych osobowych jest Fundacja UNAWEZA z siedzibą w Warszawie (ul. Barszczewska 6/13; 01-654 Warszawa); e-mail: kontakt@unaweza.org (dalej „Administrator”). Państwa dane osobowe przetwarzane będą przez Administratora w celu otrzymywania cyklicznego Newslettera. Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, ich modyfikacji oraz usunięcia, a także cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie danych w każdym momencie. Podanie Państwa danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania Newslettera. Więcej informacji znajduje się w „Polityce prywatności”.

Jeżeli chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać materiały marketingowe lub handlowe dotyczące działalności Fundacji UNAWEZA, prosimy o zaznaczenie niżej wymienionych, odpowiednich zgód: