Kto za tym stoi
W Fundacji UNAWEZA DAJEMY KOBIETOM SKRZYDŁA poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Zapewniamy dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełniamy Ich marzenia. Wierzę, że zmieniając życie jednego człowieka – zmieniasz cały świat.
Ludzie fundacji
Martyna Wojciechowska
Martyna Wojciechowska
Martyna Wojciechowska
Martyna swoje podróże na krańce świata zaczęła od ucieczki z domu w wieku 3 lat. Potem było tylko gorzej. Ścigała się na motocyklach i samochodami, ukończyła m.in. morderczy Rajd Dakar, zdobyła Koronę Ziemi, jest płetwonurkiem i licencjonowanym skoczkiem spadochronowym. Powyższe aktywności zaowocowały licznymi kontuzjami co tylko sprawiło, że zahartowała się bardziej i chciała więcej. Postanowiła, że przeżyje dwa życia. Jak sama podkreśla najważniejszym jej projektem jest wychowanie córki Marysi i program dokumentalny KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA emitowany od 11 lat w TVN. Spotkania z niezwykłymi inspirującymi Kobietami w ciągu tych podróży zmieniły jej życie. Praca dziennikarza jednak Martynie nie wystarczała, bo nie potrafiła zostawić swoich bohaterów bez realnego wsparcia. Najpierw to były zbiórki i akcje organizowane z grupą Przyjaciół z redakcji programu, aż w końcu powstała Fundacja UNAWEZA, której celem jest – DAWAĆ KOBIETOM SKRZYDŁA!
martyna@unaweza.org
Marta Grajeta
Marta Grajeta
Marta Grajeta
Poznała Martynę 18 lat temu, kiedy jako nieopierzona studentka ekonomii niespodziewanie została jej prawą ręką... na 6 lat. Finałem tej współpracy było zdobycie przez Martynę Mount Everestu, dzięki czemu zrozumiała, że NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE… Po 10-letniej przerwie, którą poświeciła na urodzenie trójki dzieci, a potem pracę na rynku kapitałowym od ponad roku znowu współpracuje z Martyną na stanowisku jej menadżera. Sama twierdzi, że jej praca polega głównie na zapewnianiu Martynie spokoju ducha i zdrowej przestrzeni wokół, dzięki czemu ta może koncentrować się na rzeczach dużych, ważnych i przełomowych ;-) Takich jak Fundacja UNAWEZA. Z uwagi na swoje niezdrowe zamiłowanie do finansów, tabelek i zestawień zajmuje się w fundacji kwestiami formalnymi, księgowymi i finansowanymi. Wierzy, że współpraca z Martyną to jej pierwsza praca i … ostatnia!
marta.grajeta@unaweza.org
Małgosia Stafin
Małgosia Stafin
Małgosia Stafin
Po kilku latach doświadczeń pracy w telewizji i public relations wpadła do świata NGOsów i… przepadła ;-) Tworzenie fundacji, zarządzanie nimi, kreowanie akcji pomocowych i wymyślanie projektów to jej pasja i żywioł. Przez ostatnie 6 lat budowała i zarządzała trzema fundacjami charytatywnymi, działającymi na rzecz osób z biedniejszych regionów świata (głównie Afryki) oraz Polski. Ma na koncie realizację kilkunastu projektów pomocowych, które przyniosły ok. 16 mln zł wsparcia dla podopiecznych. Doświadczenie tej pracy pokazało jej, że czasami trudno powiedzieć, kto w pomaganiu dostaje więcej – czy ci, którzy dostają, czy ci którzy dają… Wszyscy na pewno stają się już innymi ludźmi i o to w pomaganiu chodzi! Żeby być jeszcze bliżej ludzi potrzebujących rozpoczęła właśnie studia w Szkole Psychoterapii. Do Fundacji UNAWEZA ściągnęła ją pasja Martyny do tworzenia odważnych i nowatorskich przedsięwzięć oraz chęć bycia z ludźmi potrzebującymi, co jest sensem ostatnich lat jej pracy zawodowej. W Fundacji odpowiada za realizację jej misji i wizji oraz działania strategiczne.
malgorzata.stafin@unaweza.org
Szymon Opryszek
Szymon Opryszek
Szymon Opryszek
Od lat pracuje jako niezależny reporter, specjalizuje się w Afryce i Ameryce Łacińskiej, a szczególnie lubi tematy dotyczące wolności i praw człowieka, ekologii i wszelkich spraw, które nie są błahe. Pisze reportaże m.in. do "Dużego Formatu" i "Wysokich Obcasów", na koncie ma dwie książki, w tym "Wyhoduj sobie wolność". Od kilku lat pracuje także w zespole programu KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA. Chęć realnej pomocy osobom w potrzebie, które często spotyka na dziennikarskim szlaku, zaprowadziła go do Fundacji UNAWEZA. Odpowiada w niej za koordynację projektów międzynarodowych. Jest tym człowiekiem, który jedzie w teren, rozpoznaje potrzeby, a potem długo dyskutuje z ludźmi z różnych zakątków globu jak i na co mądrze wydać fundacyjne pieniądze.
szymon.opryszek@unaweza.org
Anna Habdas
Anna Habdas
Anna Habdas
Głęboko wierzy, że nawet najmniejsza pojedyncza pomoc może przynosić wielkie zmiany, dlatego od lat zaangażowana jest w pomoc zwierzakom w każdym kawałku świata, do którego podróżuje. Zajmuje się wsparciem PR i socialmediowym Martyny, a w Fundacji dba o to, żeby głos UNAWEZA dotarł do jak największej liczby otwartych serc i pozwolił rozwinąć skrzydła wspaniałym Kobietom z krańca świata. Szczęśliwa współlokatorka czworonożnej fundacyjnej asystentki, Tymid. O świcie możecie ją spotkać, jak trenuje boks tajski, w weekendy jako wolontariuszkę w schronisku „Na Paluchu”, a w każdej innej wolnej chwili – w górach z plecakiem. Jest najskromniejszym i najmniej oczekującym od życia człowiekiem na świecie, więc my ją musimy zareklamować: Ania jest super i bardzo ją kochamy. No i nie sposób się z nią pokłócić :-)
anna.habdas@unaweza.org
Pies tu jest
Pies tu jest
Pies tu jest
Jej główne i bardzo odpowiedzialne zadanie, to dbać o komfort pracy ekipy fundacyjnej. Najczęściej robi to przez donośne chrapanie i podkradanie obiadów. Czasem samozwańczo szczeka na kurierów z przesyłkami… O zgrozo! (Z góry wszystkich kurierów przepraszamy!) Schroniskowy skarb, kiedyś panicznie bała się wszystkiego, dzisiaj odważnie zwiedza świat! W UNAWEZA każda przemiana jest możliwa :-)
tymid.superdog@unaweza.org
Katarzyna Białek
Katarzyna Białek
Katarzyna Białek
Od lat szczęśliwa producentka najlepszego, w jej mniemaniu, programu telewizyjnego, jakim jest KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA. Największa zasługa Białka to to, że znosi, nie bez zrzędzenia, nieustające fajerwerki coraz to nowych pomysłów swojej prowadzącej, Martyny Wojciechowskiej, którą szczerze i jawnie podziwia za kreatywność i niezmordowaną energię życiową. Wcześniej produkowała liczne wysokoratingowe produkcje telewizyjne, ale to właśnie w formie dokumentalnej znalazła swoje największe zawodowe spełnienie. To właśnie w jej głowie, podczas przeglądania wywiadu przywiezionego przez Martynę z Tanzanii, zrodziła się myśl, żeby zainteresować polskich prawników losem pewnej skrzywdzonej przez ludzi dziewczynki, która chce studiować prawo, by stawać w obronie innych pokrzywdzonych. Chciała tylko stypendium dla Kabuli. Jeden telefon i jedna myśl zapoczątkowała piękną zbiórkę społeczną, dzięki której Kabula ma szansę na edukację i na realizację swoich marzeń. Białek potrafi o każdej porze dnia i nocy rzucić wszystko, żeby pomóc drugiemu człowiekowi, słucha jak nikt inny. I uwielbia tańczyć, choć naszym zdaniem robi to zdecydowanie za rzadko :-)
Hanna Jewsienicka
Hanna Jewsienicka
Hanna Jewsienicka
Twarda dziewczyna z miękkim sercem. Reporterka, reżyserka, filantropka. Lubi pomagać, ale nie lubi o tym opowiadać. Współpracowała z UNICEF i Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Była w najbiedniejszych krajach Afryki, w obozach dla uchodźców w Jordanii, na granicy z Syrią w Libanie. Na pytanie „Jak było?”, zwykle nie odpowiada. Zwykle też mówi, co myśli. Z Martyną poznały się pięć lat temu. Wspólnie opowiedziały wiele trudnych historii z programu KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA, m.in. o wyrzezaniu kobiet we Francji, o ofiarach handlu ludźmi w Rumunii, a także ofiarach najbardziej surowego prawa aborcyjnego jakie obowiązuje w Salwadorze. Hanka ma lęk przestrzeni i wysokości, poza tym niewielu rzeczy się boi. Na jej liście podróżniczych marzeń są Jemen i Afganistan. Poza tym chciałaby, by ludzie byli bardziej tolerancyjni, pomocni i chcieli dzielić się z tymi, którzy potrzebują bardziej. Dlaczego działa w naszej Fundacji? „Odpowiedź jest prosta! UNAWEZA! Bo mogę!” – odpowiada ze śmiechem. (A śmiech ma zaraźliwy! :-)
Karolina Wesołowska
Karolina Wesołowska
Karolina Wesołowska
Dziennikarka, od tak wielu lat związana z programem KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA, że nikt już nie pamięta, kiedy zaczęła pracę. Jest to o tyle dziwne, że wygląda jak nastolatka… Jest wydawcą i nadzoruje działania dokumentalistek, które przygotowują kolejne odcinki programu. Uwielbia ludzi oraz ich osobliwe historie. Szczęściara, która ze swojej pasji uczyniła swoją pracę. Ale bez Karoliny, jej zapału, determinacji i skrupulatności Fundacja UNAWEZA by pewnie nie powstała. To ona właśnie szukała ludzi na całym świecie do pomocy i wsparcia naszych działań zanim ktokolwiek z nas pomyślał o strukturze i własnym koncie bankowym.
Ewa Marcinowska
Ewa Marcinowska
Ewa Marcinowska
Dziennikarka, reporterka, reżyser. Pracowała w Pogotowiu Opiekuńczym, gdy zadzwoniła koleżanka z prośbą o wsparcie produkcji tv....i tak się zaczęło. Była w najbiedniejszych rejonach świata. W Afryce zrealizowała reportaże o dzieciach, oskarżonych o czary, chorych na HIV, w Bangladeszu o pracujących nielegalnie maluchach, w Brazylii o uczniach w faveli, żyjących w nieustającym strachu. Z Martyną poznała dzieciaki, skazane na życie na wysypisku śmieci. I wtedy odebrała ten najważniejszy telefon…od Martyny z pytaniem, czy uczyni ten zaszczyt i zasiądzie w Radzie Fundacji, niosącej pomoc kobietom na całym świecie. Odparła, że nie wie, czy podoła, nie wie, jakim warunkom trzeba sprostać. A Martyna odparła: "wystarczy być dobrym człowiekiem, a Ty z całą pewnością nim jesteś." Życie to drugi człowiek, relacje, wrażliwość i solidarność, dlatego chce tu być. Wierzy, że filmy mogą zmieniać świat i to jest najważniejsze zadanie twórców, dziennikarzy. Wielbicielka psów, muzyki i tenisa stołowego.
Dołącz do newslettera

Administratorem danych osobowych jest Fundacja UNAWEZA z siedzibą w Warszawie (ul. Barszczewska 6/13; 01-654 Warszawa); e-mail: kontakt@unaweza.org (dalej „Administrator”). Państwa dane osobowe przetwarzane będą przez Administratora w celu otrzymywania cyklicznego Newslettera. Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, ich modyfikacji oraz usunięcia, a także cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie danych w każdym momencie. Podanie Państwa danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania Newslettera. Więcej informacji znajduje się w „Polityce prywatności”.

Jeżeli chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać materiały marketingowe lub handlowe dotyczące działalności Fundacji UNAWEZA, prosimy o zaznaczenie niżej wymienionych, odpowiednich zgód: